“Çerkes Sürgünü’nün unutmayacağız, unutturmayacağız”

“Çerkes Sürgünü’nün unutmayacağız, unutturmayacağız”

Tarih 21 Mayıs 2023, 00:18 Editör

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 21 Mayıs 1864 yılında gerçekleşen Çerkes Sürgünü’nün 159. Yıl dönümünü andı.

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Çerkes Soykırımı ve sürgününün 159. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
“Unutmayacağız"
Başkan Oral, “Büyük Çerkes Sürgünü'nde yaşanan büyük acıyı paylaşıyor, hayatını kaybeden bütün kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Çerkes sürgününün üzerinden 159 yıl geçmesine rağmen bu hazin hadiseyi unutmadık, unutmayacağız” dedi.
Çerkes topluluklarının başta Osmanlı Devleti olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine sürgün edildiğini hatırlatan Başkan Oral, “Resmi olmayan rakamlara göre o dönem 1,5 milyona yakın Çerkes bir ay içinde sürgüne tabi tutuldu. Yoldaki şartlar, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerle yaklaşık 500 bin Çerkes hayatını kaybetti.
“Kara leke”
Tarihin en acı ve sarsıcı olaylarından biri olarak nitelendirilen ve insanlık tarihine ‘kara leke’ olarak geçen Çerkes sürgününün üzerinden 159 yıl geçmesine rağmen bu hazin hadiseyi unutmadık, unutmayacağız. İnsanlık dışı süreçte Çerkezlerin zulme ve işgale karşı verdikleri kahramanca mücadele de hep hafızalarda kalacak” ifadelerini kullandı.

Bu haber 146 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL HABERLER

Altınova’da icathane öğrencilerin emrinde

Altınova’da icathane öğrencilerin emrinde Altınova Belediyesi’nin İcathane Projesi’nin yeni eğitim öğretim başvuruları başladı. Bu yıl icathaneye sadece orta...

Oral: AltınŞehir Altınova’mızı keşfetmeye davet ediyorum

Oral: AltınŞehir Altınova’mızı keşfetmeye davet ediyorum Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Dünya Turizm Günü’nü kutladı.

ALTINOVA HABER GAZETESİ - Mehmet MERCAN