Bu yılın ilk ördeği Hersek Lagününde

Bu yılın ilk ördeği Hersek Lagününde

Tarih 08 Mart 2022, 09:40 Editör Mehmet Mercan

Ülkemize normalde nisan aylarında gele Çıkrıkçın Ördeği, bu yıl Türkiye’de ilk kez Altınova Hersek Lagününde gözlemlenerek kayıt altına alındı.

Ülkemize normalde nisan aylarında gele Çıkrıkçın Ördeği, bu yıl Türkiye’de ilk kez Altınova Hersek Lagününde gözlemlenerek kayıt altına alındı.
Kayıt altına alındı
Ülkemizin en önemli sulak alanları arasında yer alan Altınova Hersek Lagünü kuş popülasyonu bakımdan değerini her geçen gün arttırıyor. Lagünde son olarak, Çıkrıkçın Ördeği tespit edilerek, kayır altına alındı.
Konuyla ilgili bilgi veren Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi fatih Bülbül, “Çıkrıkçın (Anas querquedula), en küçük ördek türlerinden biridir. Üreme döneminde erkek bireyler gri, beyaz ve bordo desenleriyle kolayca ayırt edilebilir. Dişi bireylerde ise çoğunlukla kahverengi tonlar hâkimdir.
“Türkiye'de kışı geçirmiyor”
Türkiye'de göç konuğu veya yaz göçmeni olarak mart-ekim ayları arasında görülebilir. Sulak alanlardaki böcekler ve bitkiler ile beslenir. Adını, çıkrık çevrilmesini andıran ilginç sesinden almıştır. Baharın habercisidir, Türkiye'de kışı geçirmeyen 2 ördek türünden biridir. Çıkrıkçın ördeği Hersek Lagünü'nde yaz konuğudur.
Bülbül ve Abbasoğlu farkı
Şubat ayı son haftasında kuş gözlemcileri Fatih Bülbül ve Çağan Abbasoğlu tarafından yapılan gözlemde tek birey erkek çıkrıkçın ördeği lagünde gözlenerek kayıtlara geçirilmiştir. Genç kuş gözlemci Çağan Abbasoğlu'nun dikkati sayesinde kıyıda otlar arasında görülen çıkrıkçın ördeği, uluslararası kuş gözlem veri tabanı e-bird tarafından da bu günlerde görülmesi "nadir tür" olarak kabul edilmektedir. Bu yılın gözlem kayıtlarına bakıldığında Hersek Lagününde gözlenen bu çıkrıkçın ördeği Türkiye'de görülen ilk bireydir.

Bu haber 614 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL HABERLER

“Bebeklerimizi sevgiyle kucaklıyoruz”

“Bebeklerimizi sevgiyle kucaklıyoruz” Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, ilçede yeni dünyaya gelen bebekleri ile ailelerini de yalnız bırakmıyor.

Kış lastiği denetimi yapıldı

Kış lastiği denetimi yapıldı Altınova İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliği ve Altınova Belediyesi Zabıta Amirliği ekiplerince ortaklaşa k...

ALTINOVA HABER GAZETESİ - Mehmet MERCAN