ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYEMİZ İLETİŞİM
Doç. Dr. Yasin Pişgin Karamürsel de panel düzenledi.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Hersek Lagünü'nde kuş türü 224’e çıktı

Hersek Lagünü'nde kuş türü 224’e çıktı

Tarih 12 Mayıs 2020, 10:07 Editör

Altınova Hersek Lagünü'nde yapılan son sayımın ardından 3 yeni kuş türü tespit edilerek tür sayısı 224’e yükseldi.

Altınova Hersek Lagünü'nde yapılan son sayımın ardından 3 yeni kuş türü tespit edilerek tür sayısı 224’e yükseldi.
 
Altınova Hersek Lagünü’nde tespit edilen Küçük Kartal, Çam Baştankarası ve Kındıra Kamışçını kuş türleriyle bölgedeki kuş türü sayısı 224’e çıktı.

480 TÜRÜN 224’Ü HERSEK’TE GÖZLEMLENEBİLİYOR
Koronavirüs salgını nedeniyle bizlerin günlük yaşamı maalesef sekteye uğrarken, kuşların göçü ve ziyareti Marmara bölgesinin önemli sulak alanlarından biri olan Hersek lagününe artarak devam ediyor. Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül’den Hersek Lagünü’nde yer alan göçmen kuş türleri hakkında bilgi vererek, “Ülkemizde şimdiye kadar 480 kuş türü görülmüş ve kayıt altına alınmıştır. Hersek Lagününde son yapılan çalışmalarla 3 tür daha tespit edilerek kayıt altına alınmış ve toplamda 224 kuş türüne ulaşılmıştır” dedi.

3 YENİ TÜR
Bülbül yaptığı açıklamada, “Önemli Kuş Alanı (ÖKA) özelliği de bulunan Hersek Lagününde kuş türü sayısı 2019 yılında 221 e çıkmıştı. Alanda yılbaşından bu yana yapılan çalışmalarla 3 yeni tür daha gözlenmiş olup böylelikle tür sayısı toplamda 224 e ulaşmıştır. Göç sırasında gözlenen Küçük kartal "Booted Eagle" yanında, Sulak Alanın batı kıyısında bulunan orman ve çalılık alanda Çam baştankarası "Coal Tit" ile Kındıra Kamışçını "Sedge Warbler" görülmüş olup kayıtlara geçirilmiştir" ifadelerini kullandı.

“DÜNYAYA AÇILACAK”
Hersek Lagünü’nde kuş türünün 224’e çıkmasında yapılan çalışmaların doğruluğunu ortaya koyduğunu dile getiren Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Bölgeye çok değer katacak projelerimiz var. 40 dönüm üzerine tıbbı aromatik bahçemizin projemiz bitme aşamasında. Oradan buradaki lagüne ulaşacağız. Burada bisiklet ve yürüyüş yollarıyla devam edeceğiz. Hemen karşımızda da kuş gözlem kulemiz var. Türkiye'nin tek engellilere uygun, asansörlü kuş gözlem kulesi. Arkasında da onun Doğa Eğitim Merkezi yapılıyor. İçinde kuş takip merkezi, kuş tedavi merkezi, kafeteryalarıyla buranın turizmine, doğanın turizmine, tanıtımına hizmet edecek bir alan yapılıyor. Bu projelerle Hersek Bölgesi dünyaya açılacak” dedi.

Bu haber 541 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İLÇEMİZDEN

Hersek Lagünü’nde kuş türü 230’e çıktı

Hersek Lagünü’nde kuş türü 230’e çıktı Altınova Hersek Lagünü'nde yapılan son sayımın ardından kuş türü sayısı 230’a yükseldi.

Oral: Helenapolis kazıları çok önemli

Oral: Helenapolis kazıları çok önemli Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Helenopolis Antik Kenti kazı çalışmalarının başlayacak olmasının ülkemiz ...

 

 

 

ANKET

Tersaneler istihdam sağlıyor mu?
Tüm Anketler

ALTINOVA MEDYA GAZETECİLİK YAYINCILIK DANŞ. MATBAACILIK HİZMETLERİ ALTINOVA / YALOVA
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi