ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYEMİZ İLETİŞİM
Doç. Dr. Yasin Pişgin Karamürsel de panel düzenledi.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Altınova’nın her yerinden tarih fışkırıyor

Altınova’nın her yerinden tarih fışkırıyor

Tarih 15 Ocak 2020, 13:45 Editör

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral ilçede sürdürülen tarihi araştırmalar ve kazıların ilçeyi önemli bir tarihi nokta konumuna getireceğini dile getirdi.

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral ilçede sürdürülen tarihi araştırmalar ve kazıların ilçeyi önemli bir tarihi nokta konumuna getireceğini dile getirdi.
Bizans dönemine ait Helenapolis antik kentinin kalıntıları, Osmanlı’nın devlet olma özelliği kazandığı Bafeus muharebesinin geçtiği Çoban Kale ile Altınova’nın her yerinden kelimenin tam anlamıyla tarih fışkırıyor.
“TARİHE IŞIK TUTAN KALINTILAR”
Altınova sahip olduğu doğal güzelliklerin yanısıra, son yıllarda bir biri ardında gün yüzüne çıkmaya tarihi zenginliklerle de bir çekim noktasına dönüşüyor. Bu anlamda çok önemli çalışmaların startını veren Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, “İlçemiz tarihi dokusu ile ülkenin gerçekten çok önemli noktalarından birisi. Bizans ve Osmanlı dönemine ait çok değerli ve tarihe ışık tutan kalıntılar ilçemizde bulunuyor. Biz bu kalıntıları gün yüzüne çıkartarak ülkemizin ve ilçemizin tarihi zenginliğine katkı sunmak istiyoruz. Bu sayede ilçemizin tarih endeksli turizm yapısını da geliştireceğiz” dedi.
“ÇOBANKALE’DE ÇALIŞMALAR SÜRECEK”
Bir dönem gündeme damgasını vuran Osmanlı İmparatorluğu’nun devlet olma statüsünü Yalova’nın Altınova ilçesinde gerçekleştirilen Bafeus savaşı sonrasında kazandığı tartışmaları sonrasında tarihi Çobankale tüm tarihçilerin odak noktasına dönüştü. Altınova Belediyesi ise burada ki çalışmaların tüm finansmanını üstlenerek kale kalıntılarının ortaya çıkartılması için düğmeye bastı. Bazı bölümlerinin kazılarla gün yüzüne çıkartıldığı Çobankale hakkında da bilgiler veren Oral, “Türk tarihi için bir atlama taşı olan ve dünya imparatoru olan Osmanlı Beyliği'nin kuruluş bayrağının dikildiği kale tüm yönleriyle ortaya çıkartılarak, kamuoyunda sadece tarihçilerin tarihi kaynaklar yoluyla yaptıkları çıkarımların, yapılar yoluyla araştırılmasının yapılması planlanmaktadır. Bazı araştırmacılar tarafından bu yapının Selçuklularca yapılmış olabileceği iddiası da kazılar sayesinde çıkan bulgular yoluyla ortaya konacaktır. Son yıllarda Yalova Valiliği tarafından planlanan ve pek çok kuruluş tarafından ödüllendirilen, ‘Yeşil-Mavi Yol’ projesinin önemli bir ayağını oluşturan Çobankale, Körfez geçişinin köprü ile yapılması ile birlikte İstanbul'a yarım saat mesafede gizemli bir vadide önemli bir durak olacaktır. Restorasyonu sonrası yörede bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olan tarihi yapıların en önemlisi konumundaki Çobankale, yöre insanın da sahipleneceği bir alan olacaktır. İstanbul’dan yapılacak günübirlik turların da çevredeki yapılaşmalar düşünüldüğünde en önemli durak yeri Çobankale olacaktır. Dolayısıyla bölgedeki turizm potansiyelini daha da arttıracak bir çalışma gerçekleşecektir” dedi.
“HELENAPOLİS DÜNYA TARİHİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”
Bizans dönemine ait Helenapolis’in de Altınova sınırları içerisinde olduğunu vurgulayan Altınova Belediye Başkanı metin Oral, “Hersek lagünü önündeki beton setin etrafında sonar ile tarama ve dalışlar gerçekleştirilmiştir. Fakat hava şartları yüzünden çok net bir tespitte bulunulamamıştır. Dilburnu’nda yer alan askeri alan açıklarındaki büyük ihtimalle erken evresi Justinian Dönemine tarihlenen Evliya Çelebi'nin de bahsettiği Dilburnu iskelesinin kalıntılarının çizimi ve dökümantasyonu yapılmıştır. Bu senenin Altınova ile Karamürsel arasında Lagün hakkında Helenapolis’ten farklı olarak bulunan yaklaşık 3,5 metre derinliğe kadar uzanan 70x 60 metre ölçülerinde sualtında bir deniz kalesi keşfedilmiştir. Helenopolis (Hersek) ile Karamürsel arasında tespit edilen yap‘ yazılı belgelerdeki ifadeler ile bulduğumuz mimarinin oldukça benzemesi nedeni tespit ettiğimiz kalenin Kibatos (Civetot) Kalesi olduğu düşünülmektedir” diye konuştu.

Bu haber 303 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İLÇEMİZDEN

Altınova Belediyesi, 33 yaşında

Altınova Belediyesi, 33 yaşında 7 Haziran 1987 yılında belediye statüsüne kavuşarak belde belediyesi olan, 6 Haziran 1995 tarihinde de bakanlar kur...

Hersek Lagünü'nde kuş türü 224’e çıktı

Hersek Lagünü'nde kuş türü 224’e çıktı Altınova Hersek Lagünü'nde yapılan son sayımın ardından 3 yeni kuş türü tespit edilerek tür sayısı 224&#821...

 

 

 

ANKET

Tersaneler istihdam sağlıyor mu?
Tüm Anketler

ALTINOVA MEDYA GAZETECİLİK YAYINCILIK DANŞ. MATBAACILIK HİZMETLERİ ALTINOVA / YALOVA
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi