ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYEMİZ İLETİŞİM
Doç. Dr. Yasin Pişgin Karamürsel de panel düzenledi.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Oral: El birliğinde hizmet ediyoruz

Oral: El birliğinde hizmet ediyoruz

Tarih 15 Ocak 2020, 09:53 Editör

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, belediye binasında düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla buluştu.

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, belediye binasında düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla buluştu.
Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü ve 16 Ocak Basın Onur Gününü kutlayan Dr. Oral, 2019 yılı faaliyetlerini de kamuoyuyla paylaştı.
“60 KONUTA BU YIL İÇERİSİNDE BAŞLAYACAĞIZ”
Meclis üyeleri, belediye personeli, devlet, iş adamları ve vatandaşlarla el ele vererek vatandaşa verilen sözleri yerine getirmek için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Dr. Oral, “Eğitimde, sanatta, sporda ve kültürde sürdürülebilir projelerle Altınova yaşamın adresi oldu. Toplu konut ihtiyacı için kendi garajımızı yıktık. Son aşamayı geldik. Projeleri tamamlandı, ihale dosyaları hazırlanıyor. Burada 60 konutumuza bu yıl içerisinde başlayacağız ve kısa bir süre içerisinde bitirmek istiyoruz. Bundan sonraki tecrübemizle 100 konut olarak devam edeceğiz. Toplu konutu belediye şirketimizle yapacağız. Buradaki vatandaşlarımızın konut ihtiyacı var. Talepler doğrultusunda toplu konut çalışmalarımıza başladık” dedi.
“BÜTÇE YÜZDE 95 GERÇEKLEŞTİ”
Bütçe, eğitim ve sağlık hizmetlerinden bahseden Dr. Oral, “Bütçemiz Kasım ayından sonra ciddi bir toparlamaya girdi. Bütçede çok gerideydik. 2019’daki bütçemiz 22 milyon TL olarak belirlendi. Yüzde 95 oranında gerçekleşme oldu. Giderimizde 21 milyon olarak gerçekleşti. İller Bankası payımız 3 milyon 300 TL’den 4 milyon TL’ye çıktı. Evde bakım hizmetlerimize devam ediyoruz. Gönül Köprüsü Evde Bakım Projesi, 2016’da 189 kişiye, 2017’de 489’a çıkmış, 2018’de 536 olmuş, 2019’da 429 olarak toplamda bin 643 kişiye sağlık sosyal destek hizmeti vermişiz. 7’den 77’ye Çevrimiçi Projesi; 42 tane alt başlığı olan bir proje. Örnek olacak bir proje olarak görüyorum. Kaymakamlığımızla beraber yürütüyoruz. Milli Eğitim içinde olan, yetişkinleri de kapsayan bir proje. Şimdiye kadar okul bostanları projesinden bahsetmiştik. Okul bostanlarını kurduk. Öğrencilerimiz doğayla ve tarımla iç içe olsunlar istiyoruz. Yedikleri sebze ve meyvenin nerede yetiştiğini görsünler. Burada eski tohumlarımızla üretim yapacaklar. Öğrencilerimizle ülkemizin çeşitli yerlerini belirli gün ve haftalarda ziyaret ediyoruz” diye konuştu.
DENİZ FENERİ PROJESİ
Deniz Feneri Müzesi çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Dr. Oral, “Hersek Lagünü önündeki beton setin etrafında sonar ile tarama ve dalışlar gerçekleştirilmiştir. Dilburnunda yer alan askeri alan açıklarında büyük ihtimalle erken evresi Justinian Dönemine tarihlenen Evliye Çelebi’nin de bahsettiği Dilburnu İskelesi’nin kalıntılarının çizimi ve dokümantasyonu yapılmıştı. Bu senenin Altınova ile Karamürsel arasında lagünün yakınında Helenapolis’den farklı olarak bulunan yaklaşık 3 buçuk metre derinliğe kadar uzanan 70x60 metre ölçülerinde sualtında bir deniz kalesi keşfedilmiştir. Dilburnu Deniz Feneri Restorasyon tadilat projesi tamamlanmıştır. Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan onaylandıktan sonra restorasyon yapımına başlanacaktır” ifadelerini kullandı.
“TARİH YENİDEN CANLANACAK
2019 yılında Çobankale’de yapılan çalışmalarla anlatan Dr. Oral, “2019 yılı çalışmaları, 2018 yılında yapılan Jeoradar çalışması ve çoklu elektrotlu elektrik rezistivite tomografi yöntemleri yapılmış, bu çalışmanın sonuçlarına göre, kalenin kuzeyindeki sarnıç ve üst katında kazı çalışmaları yapılmıştır. 2019 yılı kazı ve temizlik çalışmalarımızda çok sayıda seramik, metal buluntu ve küçük buluntuya rastlanmıştır. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na başvuru ile temizlik sonrası ortaya çıkartılan sur sisteminin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması talebinde bulunulmuş proje kabul edilmiştir. 2020 yılında mevcut kalıntıların restorasyon projeleri hazırlanacaktır. Kazı çalışmaları ile 5 yıllık süreçte iç kaledeki yapılarda önemli bir kısmın ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. İç kalenin kazısı bittiği vakit körfezin diğer kaleleri olan Eskihisar, Aydos ve Hereke gibi önemli bir yere gelecektir” diye kaydetti.
“AĞAÇ DİKMEYE DEVAM EDİYORUZ”
İlçede ağaçlandırma çalışmalarına büyük titizlik gösterildiğini ifade eden Dr. Oral, “Tüm ilçe içerisinde 180 adet 12 çeşit meyve, 150 adet ıhlamur, 75 adet palmiye, 55 adet zeytin ağacı ve 1000 adet çam, kızılcık, köknar türü ağaç ekimi gerçekleştirilmiştir. Burada ekilen meyve ağaçları vatandaşların meyve bahçesini oluşturacak” dedi.
“HEM BÖLGEMİZ HEM ALTINOVA KAZANACAK”
Dr. Oral, “Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Kuş Gözlem Kulemizin inşaatında uzatmalar yaşandı. İnşallah yakın süre içerisinde bitecek ve bu iki tesisi faaliyete geçtiği zaman hem Altınovaya hem de bölgemize ciddi bir katkı sağlayacak. Öğrencilerimize de bir eğitim alanı oluşacak. İçerisinde konferans salonları, AR-GE istasyonları olacak. En önemlisi de Türkiye’de engelli erişimi olan Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Kuş Gözlem Kulesi olarak bir ilk niteliği taşıyacaklar” diye konuştu

Bu haber 374 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İLÇEMİZDEN

Altınova Belediyesi, 33 yaşında

Altınova Belediyesi, 33 yaşında 7 Haziran 1987 yılında belediye statüsüne kavuşarak belde belediyesi olan, 6 Haziran 1995 tarihinde de bakanlar kur...

Hersek Lagünü'nde kuş türü 224’e çıktı

Hersek Lagünü'nde kuş türü 224’e çıktı Altınova Hersek Lagünü'nde yapılan son sayımın ardından 3 yeni kuş türü tespit edilerek tür sayısı 224&#821...

 

 

 

ANKET

Tersaneler istihdam sağlıyor mu?
Tüm Anketler

ALTINOVA MEDYA GAZETECİLİK YAYINCILIK DANŞ. MATBAACILIK HİZMETLERİ ALTINOVA / YALOVA
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi