ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYEMİZ İLETİŞİM
    

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Ücretsiz kanser taraması

Ücretsiz kanser taraması

Tarih 24 Aralık 2019, 11:24 Editör

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinin 2019 Yılı Çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı.

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinin 2019 Yılı Çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı.
Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi özellikle kadınlara yönelik olarak yürüttüğü kanser erken tanı çalışmaları sayesinde pek çok kişiye yardımcı oluyor. İl Sağlık Müdürlüğü Merkez Toplum Sağlığı Merkezine bağlı KETEM ve Aile Hekimliklerine başvuran vatandaşlarımıza Ulusal Kanser Tarama Programı çerçevesinde tamamen ücretsiz olarak Serviks Kanseri, Meme Kanseri, Kolerektal Kanser taramaları yapılıyor.
2019 yılında tamamı ücretsiz 10 bin 169 tarama gerçekleştirildi. 2 bin 187 serviks kanseri taraması için HPV_DNA testi, 3 bin 90 kişiye meme kanseri taraması için Mamografi ve 4 bin 892 kolerektal kanser taraması için Gaitada Gizli Kan testi yapıldı. Bu taramalar sonucunda HPV_DNA test sonucu pozitif çıkan 73, GGK test sonucu pozitif çıkan 21 ve Mamografi sonucu şüpheli çıkan 163 kişi hastaneye yönlendirildi. 8 kişiye serviks kanseri ve 8 kişiye meme kanseri teşhisi koyuldu.
İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Yıldırım Temir, “Kanserle mücadelede en önemli unsur belirli aralıklarla yapılan periyodik kontrollerdir. Bu kontroller yaşanması muhtemel risklerin önüne geçerek erken teşhise olanak sağlamaktadır. Özellikle risk grubunu oluşturan 30-65 yaş arası vatandaşlarımızı KETEM’de ücretsiz kanser taraması yaptırmaya bekliyoruz. KETEM’e ve Aile Hekimine başvurarak bu hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanılmaktadır” dedi.

Bu haber 308 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SAĞLIK

Korona Virüsüne Doğada Çözülebilen “Nanokoruyucu”

Korona Virüsüne Doğada Çözülebilen “Nanokoruyucu” İstanbul Arel Üniveristesi ArelPOTKAM birimi dünyayı kasıp kavuran KORONA virüsünden korunmak için en önemli çarele...

Kanser tüm detaylarıyla anlatıldı

Kanser tüm detaylarıyla anlatıldı Altınova Belediyesi ile Birlikte Kanserle Mücadele Derneği tarafından, ‘Kanserde Farkındalık ve Erken Tanı’ konulu ...

 

 

 

ANKET

Tersaneler istihdam sağlıyor mu?
Tüm Anketler

ALTINOVA MEDYA GAZETECİLİK YAYINCILIK DANŞ. MATBAACILIK HİZMETLERİ ALTINOVA / YALOVA
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi