ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYEMİZ İLETİŞİM
Doç. Dr. Yasin Pişgin Karamürsel de panel düzenledi.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
´Sağlığa yerel yönetimler damga vuracak´

´Sağlığa yerel yönetimler damga vuracak´

Tarih 03 Ekim 2013, 12:53 Editör

Altınova Belediyesi´nin de üyesi olduğu, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (TSKB) tarafından düzenlenen ´9. Yıl Konferansı´ İzmir´de başladı.

3 gün sürecek konferansın açılış konuşmasını yapan TSKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dünyanın bugün tedavi edici hizmetler yerine önleyici hizmetleri konuştuğunu belirterek, sağlığa önümüzdeki dönemde yerel yönetimlerin damga vuracağını söyledi.

BAŞKAN ORAL DA KATILIYOR

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın Türkiye’de yaygınlaştırılması için kurulan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, ‘9. Yıl Konferansı ve 19. Olağan Meclis Toplantısı’ nedeniyle İzmir’in Karşıyaka ilçesinde toplandı. Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ın da katıldığı  Karşıyaka Belediyesi’nin ev sahipliğinde Opera Binası’nda gerçekleşen organizasyonda, ‘Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödül Töreni’ de düzenlendi. Törende şehircilik adına örnek çalışmalar yapan belediyeler ödüllendirildi. Konferansta, DSÖ’nün 6. fazına geçerken kentlerin karşılaşacağı değişim ve yenilikler değerlendirildi.
9. Yıl Konferansı’nın ardından 19. Olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Meclis toplantısında TSKB’nin 2009 yılından bu yana gerçekleştirdiği faaliyetler değerlendirilerek, Burdur kentinin üyelik durumu karara bağlandı. Meclis toplantısında ayrıca, TSKB’nin bir merkez binasının bulunmadığı belirtilerek, Bursa’da yer alan tarihi bir binanın birlik merkezi olarak faaliyet göstermesi kararlaştırıldı.
 

YENİ SAĞLIK POLİTİKALARI
Konferansın açılış konuşmasını yapan TSKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gittikçe büyüme gösteren birliğin her geçen gün daha çok kent ve vatandaş için sağlıklı yaşamın yolunu açtığını söyledi. Dünyanın değiştiğini, bakış açılarının değişkenlik gösterdiğini ve en önemlisi de Avrupa’nın yeni sağlık politikasıyla sağlıkta bir paradigma yaşandığını belirten Başkan Altepe, “Bugün artık tedavi edici hizmetler yerine daha çok önleyici hizmetleri konuşuyoruz. Bu gelişmelerin ışığında şunu söyleyebiliriz. Sağlığa önümüzdeki dönemde yerel yönetimler damgasını vuracak” dedi.
Hedeflerinin insanlara daha sağlıklı bir yaşam sağlamak olduğunu, bunu da sağlıklı şehirler oluşturarak ve insanların sağlıklı ortamlarda yetişmelerine, yaşamalarına imkan vererek sunduklarını belirten Başkan Altepe, “Sağlıklı bir gelecek için yapılması gereken, hastalıklarla mücadele etmek değildir. İnsanların sağlıklı yaşamasını sağlayacak ortamlar oluşturarak, hastalıkların baştan önlenmesidir. Hepimiz çok yakından biliyoruz. Bunu sağlayabilecek olan da yine belediyelerdir” diye konuştu.

ÖDÜLLER VERİLDİ
Konferansta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın 6. fazına da değinen TSKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 6. fazın da bir öncekinde olduğu gibi ‘Sağlık 2020’ prensipleri ışığında devam edeceğini ifade etti.

9. Yıl Konferansı’nın ardından 19. Olağan Meclis Toplantısı’na geçildi. Meclis toplantısının ardından da bu yıl 7.’si gerçekleştirilen ‘Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödül Töreni 2013’ yapıldı. Şehircilik adına örnek çalışmalara imza atan Bursa’nın Osmangazi, İzmir’in Karşıyaka ve Urla, Eskişehir’in Odunpazarı ve Ordu belediyeleri ödüllerini Başkan Altepe’nin elinden aldı.

Bu haber 2580 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SAĞLIK

Başkan Erdoğan’dan Yalova talimatı

Başkan Erdoğan’dan Yalova talimatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında dün toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) ana günde...

“Tehlike geçmedi, rehavete kapılmayalım”

“Tehlike geçmedi, rehavete kapılmayalım” Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte vatandaşları uyardı. Başkan ...

 

 

 

ANKET

Tersaneler istihdam sağlıyor mu?
Tüm Anketler

ALTINOVA MEDYA GAZETECİLİK YAYINCILIK DANŞ. MATBAACILIK HİZMETLERİ ALTINOVA / YALOVA
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi